Välkommen till Ulricehamns IF - Hockey
Vår hemmaarena är Lassarinken på Lassalyckans fritidsområde. Här bedrivs träning och våra hemmamatcher.
Är du intresserad av att testa på, anmäla dig till en träningsgrupp, vara med och hjälpa till?

Vår hemmaarena är Lassarinken på Lassalyckans fritidsområde. Här bedrivs träning och våra hemmamatcher.
Är du intresserad av att testa på, anmäla dig till en träningsgrupp, vara med och hjälpa till?
UIF Hockey har nåtts av det tragiska beskedet att vår busschaufför Patrik ”Putte” Rydberg har gått bort.
Nitta Buss har kört våra lag i många år och speciellt Patrik, som har blivit en del av föreningen genom sitt fina jobb som busschaufför. Patrik spred glädje och positivitet omkring sig och kommer vara enormt saknad av alla som haft förmånen att träffa honom.
Våra tankar går till Patriks familj, vänner och närstående!
På tisdagens match mot Uddevalla håller vi en tyst minut för att hedra Patriks minne!
Nu har vi öppnat försäljningen av biljetterna till Femnationersturneringen den 10-14/2 2027 för U17 Herr där Sverige, Finland, Tjeckien, USA och Schweiz deltar!
Löp och köp innan dom tar slut!
Köp dina biljetter här!
Välkommen på en ny hockeyfest på Lassalyckan!
Nu på tisdag är det äntligen dags för hemmapremiär för vårat seniorlag när Falköping Blue Riders kommer på besök
🆚 Falköping Blue Riders
🗓️ 6/10
⏰ 19.00
På fredag kör vi säsongens första pubafton när Trollhättan HC kommer på besök, vi öppnar puben 17.00 i UIF Stugan
🆚 Trollhättan HC
🗓️ 9/10
⏰ 19.00
🎟️ Vuxen 60 kr och pensionär 40 kr, barn&ungdom 0-21 år 0 kr
Nu fyller vi hallen båda matcherna
I veckan som har gått så har U18 Dam spelat turnering mot Finland, Tjeckien och Japan i Tranås.
Amanda Wildt Appelgren har gjort debut med fina insatser
I lördagens seger mot Finland med 3-2 så blev Amanda utsedd till matchens lirare
Laget vann alla sina tre matcher och tog hem turneringen🇸🇪
Vi är stolta över dig Amanda och stort grattis till framgången i veckan
Team 17 herr spelar 5-nationsturnering i Ulricehamn
Svenska Ishockeyförbundet presenterar idag Ulricehamns IF som arrangör av en 5-nationsturnering för Team 17 herr den 10–14 februari 2027.
Team 17 herr möter Finland, USA, Tjeckien och Schweiz under en intensiv 5-nationsturnering onsdag till söndag den 10–14 februari. Lassalyckans ishall i Ulricehamn är spelplats och turneringen arrangeras i samarbete med Ulricehamns IF.
– Vi är väldigt glada över att fortsätta vårt samarbete med Ulricehamns IF, som tidigare har visat sig vara en högklassig arrangör av juniorlandslagsturneringar. Här får spelare och ledare goda förutsättningar att komma samman som grupper och spela utvecklande internationella matcher. Det här blir en rolig vecka, säger Magnus Mårtensson, tävlingschef på Svenska Ishockeyförbundet.
– Vi i Ulricehamns IF Hockey är oerhört glada att återigen fått förtroendet från Svenska Ishockeyförbundet att arrangera en landslagsturnering på Lassalyckan. Vi ser fram emot att välkomna några av världens mest lovande 17-åringar till Ulricehamn och bjuda publik och besökare på hockey i hög klass under flera dagar, säger Oskar Larsson Kilén, klubbchef i Ulricehamns IF.
Biljetterna släpps 14 oktober på swehockey.se. Turneringen sänds på svenskhockey.tv.
Team 17 herr-truppen presenteras av förbundskapten Johan Rosén närmare turneringsstart.