SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
ULRICEHAMNS IF
Boule
Resultat torsdag 8/2

34 deltagare

 

1) Göran Lindgren  3/24

2) Klas-Göran Hellqvist  3/19

3) Lage Brunngård  3/13

4) Kjell-Ove Svantesson  3/11

5) Egon Ekunger  2/15

6) Dinne Svensson  2/12

7) Bo Andersson  2/8

Sparbankscupen 3/2

Resultat A-klassen

1) Janne Johansson / Benny Åkesson - Stockholm

2) Peder Aronsson / Mikael Nilsson - Borås

3) Börje Lidén / Bo Lindqvist - Dalsjöfors

    Jan-Åke Brandt / Kicki Nilsson - Borås

5) Klas-Göran Hellqvist / Göran Nycander - Ulricehamn

    Eva och Sören Friis Hansen - Borås

    Monica Rapp / Ann Sjölin - Ulricehamn

    Carina Lindgren / Helena Wengbrand - Ulricehamn  

Resultat torsdag 1/2

40 deltagare

 

1)  Conny Hellkvist 3/19

2)  Perry Philipsson  3/17

3)  Staffan Hansson  3/16

4) Elisabeth Vestman  3/6

5) Svante Johansson  2/22

6) Carina Andersson  2/20

7) Conny Mattsson  2/14

8) Patrik Söderlund  2/11 

Resultat torsdag 25/1

32 deltagare

 

1) Staffan Hansson  3/19

2) Gustaf Linder  3/16

3) Roger Magnusson  3/15

4) Sven-Olof Grimborg  2/17

5) Svante Johansson  2/15

    Thomas Larsson  2/15

7) Perry Philipsson  2/12

8) Jan Lindgren  2/11 

Resultat torsdag 18/1

34 deltagare

 

1) Ingmar Andersson  3/28

2) Kjell-Ove Svantesson  3/24

3) Bo Andersson  3/23

4) Svante Johansson  3/21

5) Ola Nilsson  3/18

6) Jan Lindgren  3/14

7) Sven-Olof Grimborg  2/17

    Carina Andersson  2/17

Resultat torsdag 11/1

35 deltagare

 

1) Jan Lindgren  3/23

2) Ingmar Andersson  3/15

3) Svante Johansson  3/11

4) Perry Philipsson  3/10

5) Kent-Inge Steen  3/7

6) Elisabeth Vestman  2/18

7) Gustaf Linder  2/14

8) Anna-Lisa Andersson  2/13

Resultat måndag 8/1

52 deltagare

 

1) Christer Green  3/26

2) Svante Johansson  3/23

3) Birgitta Palm  3/17

4) Kent-Inge Steen  3/15

5) Ingmar Andersson  3/13

6) Bo Lindqvist  3/18

7) Jan-Eric Sprigg  2/22

8) Jan-Gunnar Roos  2/21

9) Gustaf Linder  2/14

Resultat jubileumsspel torsdag 4/1

28 deltagare

 

1) Britt Marie Bylin  3/27

2) Inger Green  3/25

3) Jan Kling  3/21

4) Kjell-Ove Svantesson  3/14

5) Christer Green  2/18

6) Johan Lindström  2/13 

Resultat jubileumsspel tisdag 2/1

48 deltagare

 

1) Monica Rapp  3/19

    Per Brobjer  3/19

    Barbro Almgren 3/19

    Thomas Larsson  3/19

5) Thomas Karlss0n  3/13

6) Per Linderoth  3/10

7) Jan Lindgren  2/14

8) Eivor Johansson  2/13

9) Kjell-Ove Svantesson  2/9 

Resultat jubileumsspel torsdag 29/12

42 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/33

2) Barbro Almgren  3/29

3) Jan Lindgren  3/22

4) Stig-Ove Hellqvist  3/21

5) Ingemar Andersson  3/20

6) Bo Andersson  3/19

7) Johan Lindström  3/15

8) Christer Green  2/15

    Patrik Söderlund  2/15

Resultat jubileumsspel onsdag 27/12

49 deltagare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/30

2) Eivor Johansson  3/21

3) Bo Lindqvist  3/18

4) Jan Ståhl  3/17

5) Johan Lindström  3/14

6) Svante Johansson  2/16

7) Elisabeth Vestman  2/15

    Egon Ekunger  2/15  

Resultat torsdag 21/12

34 deltagare

 

1) Svante Johansson  3/25

2) Rolf Augustsson  3/16

    Per Brobjer  3/16

4) Staffan Hansson  2/13

5) Johan Lindström  2/12

6) Kjell-Ove Svantesson  2/9

7) Barbro Johansson  2/8

8) Klas-Göran Hellqvist 2/5

 

Resultat måndag 18/12

50 deltagare

 

1) Lisbeth Brunngård  3/31

2) Christer Green  3/29

3) Barbro Johansson  3/23

4) Inger Green  3/19

5) Kjell-Ove Svantesson  3/16

6) Monica Rapp  2/20

7) Gustaf Linder  2/15

8) Carina Lindgren  2/14

9) Svante Johansson  2/13

    Anders Svensson  2/13

 

Resultat torsdag 14/12

36 deltagare

 

1) Svante Johansson  3/27

2) Sven-Olof Grimborg 3/24

3) Carina Andersson 3/20

    Marie Lindgren 3/20

    Per-Ola Eliasson  3/20

6) Lennart Vestman  3/19

7) Gustaf Linder  3/16

 

 

 

  

 

Resultat måndag 11/12

50 deltagare

 

1) Christer Green  3/31

2) Per-Ola Eliasson  3/30

3) Bo Andersson  3/20

    Jan Lindgren  3/20

5) Per Brobjer  3/18

    Lennart Vestman  3/18

7) Ola Nilsson  3/14

8) Walborg Andersson  3/13

9) Börje Lidén  3/11

Resultat torsdag 7/12

31 deltagare

 

1) Conny Mattsson  3/19

2) Kjell-Ove Svantesson  3/18

3) Gary Andén 3/16

4) Stig-Ove Hellqvist  3/4

5) Klas-Göran Hellqvist 

6) Ola Nilsson  

7) Lennart Mattsson 2/15

8) Marie Lindgren 2/13

 

Resultat torsdag 30/11

34 deltagare

 

1) Patrik Söderlund  3/30

2) Barbro Johansson  3/28

3) Kjell-Ove Svantesson  3/24

4) Sven Åke Andersson  3/21

5) Sune Carlbom  3/20

6) Perry Philipsson  3/10

7) Svante Johansson  2/15

    Jan Lindgren  2/15 

Boråsán V65 dubbel den 24/11

1, Egon Ekunger o Dinne Svensson

2, Roland Starrén o Gull-Britt Svahn

4 Göran o Carina Lindgren

 

Resultat torsdag 23/11

30 st deltagare

 

1) Stig-Ove Hellqvist  3/28

2) Svante Johansson  3/22

3) Lennart Vestman  3/19

4) Perry Philipsson  3/17

5) Barbro Johansson  3/11

6) Christer Green  3/10

7) Jan Lindgren 3/7

8) Kjell-Ove Svantesson  2/17

Hovslätt 15/11 V65 dubbel

Tävling i Hovslätt 15/11 V65 dubbel (24 lag)
2:a Barbro Efraimsson och Thomas Efraimsson 
3:a Karin Brorsson Linderoth och Per Linderoth

Resultat torsdag 16/11

43 deltagare

 

1) Ewa Rapp  3/20

2) Carina Lindgren 3/19

3) Thomas Larsson  3/18

4) Rolf Augustsson  3/17

5) Göran Nycander  3/14

6) Staffan Hansson  3/9

7) Sven-Olof Grimborg  2/16

8) Karin Brorsson Linderoth 2/15 

Resultat Sparbankscupen 2023-11-11

36 lag

 

1) Gull-Britt Svahn / Roland Starrén Ulricehamn

2) Janne Johansson / Benny Åkesson Stockholm

3) Hannu Kolehmainen / Jörgen Strende Skövde

4) Conny Hellqvist / Göran Lindgren Ulricehamn

5) Yngve Dahlbom / Inga-Lill Johansson Dalsjöfors

6) Lars-Erik Fritioff / Märit Johansson  Borås

7) Lena och Stig Kullberg Dalsjöfors

8) Göran Sandell / Rune Vård Motala

9) Ulf Pettersson / Eva Rooth Motala

10) Erik Werner / Svetlana Grishina Falköping

11) Egon Ekunger / Carina Lindgren Ulricehamn

12) Leif Kalén / Tommy Sjöberg Falköping

13) Svante Johansson / Rolf Augustsson Ulricehamn

14) Erja och Jan Lehtonen Borås

15) Anna-Maria Karlsson / Jan Atterlöv Skara

16) Johan Lindström / Kjell-Ove Svantesson Ulricehamn

17) Bengt Pihl / Anita Sidhagen Motala

18) Reijo Veijola / Claes Andersson Dalsjöfors

19) Jerry Rogerstam Värnamo / Stefan Lindberg Tranås

20) Jan Kling / Ivar Wahl Ulricehamn

 

Övriga par från Ulricehamn

22) Inger & Christer Green

23) Karin Brorsson Linderoth & Per Linderoth

24 Britt-Marie & Lennart Kjaer

29) Inga & Bo Andersson

30) Lennart Vestman & Roger Magnusson

31) Lena Persson & Dinne Svensson

33) Barbro Johansson & Göran Nycander

35) Sven-Olof Grimborg / Thomas Larsson

36) Carina Andersson / Ann Sjölin 

 

 

Resultat torsdag 9/11

28 deltagare

 

1)  Göran Lindgren 3/28

2) Svante Johansson  3/27

3) Johan Lindström 3/20

4) Thomas Larsson  3/17

5) Lennart Vestman  3/11

6) Staffan Hansson  2/23

7) Rolf Augustsson  2/18

 

Resultat torsdag 2/11

40 deltagare

 

1) Roger Magnusson  3/18

2) Svante Johansson  3/17

3) Kjell-Ove Svantesson  3/11

4) Staffan Hansson  2/16

5) Richard Johansson 2/10

6) Kent Karlsson  2/9

7) Carina Lindgren  2/8

8) Roland Starrén 2/4

    Sune Carlbom  2/4

    Pia Josefsson  2/4

  

Resultat klubbmästerskap dubbel 2023

 

1:a Lena Persson och Beata Lindberg 
2:a Carina Lindgren och Karin Brorsson Linderoth 
3:a Helena Svenningsson och Barbro Almgren

 

1:a Christer Green och Jan Kling 
2:a Mats Molid och Egon Ekunger 
3:a Stefan Månsson och Göran Lindgren

Resultat torsdag 26/10

1) Svante Johansson  3/17

2) Kent Karlsson  3/11

3) Inga Andersson  3/10

4) Egon Ekunger  3/5

5) Bo Andersson  2/20

6) Roger Magnusson  2/17

7) Rickard Johansson  2/14

8) Patrik Karlsson  2/13

Resultat torsdag 19/10

42 deltagare

 

1) Conny Mattsson  3/20

2) Rickard Johansson  3/19

    Conny Hellqvist  3/19

4) Stig-Ove Hellqvist  3/18

5) Jan Lindgren  3/17

6) Barbro Johansson  3/7

    Lola Roos  3/7

8) Klas Göran Hellqvist  2/23 

Resultat Åsundaslaget 14/10

A-final

1) Sten Alstander / Andreas Ahlwin, Solna

2) Felix Särén Borås / Elias Roolf Härryda

 

B-final

1) Lindali Andersson Lessebo / Jan Hedström Skara

2) Jesper Ekman Ulricehamn / Morgan Frick Karlsborg

 

C-final

1) Niclas Carlén och Henrik Hugosson Mölndal 

 

D-final

1) Svante Johansson och Christer Green Ulricehamn

2) Lena Persson och Dinne Svensson Ulricehamn 

 

Resultat torsdag 12/10

42 deltagare

 

1) Staffan Hansson  3/25

2) Perry Philipsson  3/24

3) Christer Green  3/21

4) Rolf Augustsson  3/20

5) Svante Johansson  3/16

6) Dinne Svensson  3/13

7) Jan-Gunnar Roos  3/11

8) Kenneth Nilsson  2/17

9) Sven-Olof Grimborg  2/11

    Ewa Rapp  2/11

    Jan Lindgren  2/11 

Resultat måndag 9/10

42 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/24

2) Klas Hellqvist  3/22

3) Otto Valkama  3/15

4) Ola Nilsson  3/11

5) Egon Ekunger  3/10

6) Dick Enander  2/17

7) Jan Kling  2/14

8) Stig-Arne Bylin  2/13

9) Per Linderoth  2/11  

Resultat torsdag 5/10

47 deltagare

 

1) Jan Gunnar Roos  3/31

    Carina Andersson  3/31

3) Richard Johansson  3/28

4) Barbro Almgren  3/20

5) Klas-Göran Hellqvist  3/17

    Marianne Eliasson  3/17

7) Lennart Vestman  3/14

8) Stig-Ove Hellqvist  3/12

9) Peo Eliasson  2/16

 

Resultat Måndagen den 2/10

46 deltagare

 

1, Britt-Marie Bylin, 3/17

2, Jan Kling, 3/14

    Terttu Siljehov, 3/14

4, Barbro Almgren, 3/12

5, Christer Green, 3/8

    Dinne Svensson, 3/8

7, Kjell-Ove Svantesson, 3/6

8, Ivar Wahl, 2/21

9, Göran Lindgren, 2/20

Resultat torsdag 28/9

42 deltagare

 

1) Dinne Svensson  3/19

2) Christer Green  3/17

3) Egon Ekunger  3/12

4) Lisbeth Brunngård  3/11

5) Marianne Eliasson  2/16

6) Roger Magnusson  2/14

7) Lars Andersson  2/12

8) Dick Enander  2/11

9) Jan Gunnar Roos  2/9 

Resultat 21/9

40 deltagare

 

1) Svante Johansson  3/24

2) Klas-Göran Hellqvist  3/23

3) Karin Brorsson Linderoth  3/22

    Gustaf Linder 3/22

5) Thomas Efraimsson  3/19

6) Rolf Augustsson  3/16 

7) Ricky Johansson  2/22

8) Kjell Petersen 2/15

Resultat torsdag 14/9

40 deltagare

 

1) Johan Lindström  3/25

2) Karin Brorsson Linderoth  3/19

3) Peo Eliasson  3/15

4) Thomas Efraimsson  3/9

5) Svante Johansson  2/17

6) Jan Gunnar Roos  2/15

    Göran Nycander 2/15

8) Per Linderoth  2/12

 

Resultat torsdag 7/9

36 deltagare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/23

2) Kjell Petersen  3/22

3) Kennet Nilsson  3/14

4) Anna-Lisa Andersson  3/13

5) Kjell-Ove Svantesson  2/21

6) Lennart Vestman  2/17

7) Peter Kjellberg 2/12

    Gary Andén  2/12

Resultat Lassacupen V 75 den 1 sep 2023
Resultat Lassacupen V75 den 1/9 2023    
       
Plac Lagmedlemmar Poäng Diff
1 Bengt-Åke Andersson  / Lars-Gunnar Andersson SSÖ            8 43
2 Per-Ola Eliasson / Gull-Britt Svahn ULC 8 20
3 Yngve Dahlbom / Inga-Lill Johansson DAL 8 20
4 Jan Kling / Bjarne Persson ULC 8 13
5 Tage Axelsson / Stig Eklund SMB 6 21
6 Egon Ekunger /  Svante Johansson ULC 6 17
7 Christer Green / Inger Green ULC 6 14
8 Bo Billman / Kurt Pettersson DAL 6 9
9 Christina Ahlberg / Jan Ahlberg DAL 6 8
10 Bengt-Göran Svantesson / Jan-Erik Wennerbert ISK 6 -2
11 Carl Enström / Inger Oskarsson VÄX 6 -2
12 Terttu Siljehov / Barbro Johansson ULC  6 -7
13 Lennart Lundh / Roland Svensson SMB 4 -4
14 Dick Enander / Sven-Olof Grimborg ULC 4 -7
15 Roland Larsson / Lisbeth Westberg SSÖ 4 -10
16 Bo Andersson / Inga Andersson ULC 4 -11
17 Dan Markbrant / Monika Rapp ULC 4 -12
18 Barbro Höglund / Kerstin Johansson KIN 4 -19
19 Lennart Karlsson / Inge Perbring DAL 2 -17
20 Berit Ivarsson / Gunbritt Rydén KIN 2 -18
21 Jan Gunnar Roos / Gary Andén ULC 2 -26
Resultat torsdag 31/8

24 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/18

2) Kjell-Ove Svantesson  3/15

3) Jan-Gunnar Roos  2/17

4) Roger Magnusson  2/14

5) Lennart Westman  2/10

6) Sven-Olof Grimborg  2/9

    Gary Andén  2/9

Resultat torsdag 24/8

26 deltagare

 

1) Perry Philipsson  3/18

2) Sune Granbom  3/17

3) Stig-Ove Hellqvist  3/5

4) Helena Svenningsson  2/14

5) Jan-Gunnar Roos  2/10

    Kjell-Ove Svantesson  2/10

7) Thomas Larsson  2/9

Resultat torsdag 17/8

31 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/34

2) Rolf Augustsson  3/21

3) Barbro Johansson  3/16

4) Rickard Johansson  3/14

5) Sirkka Petersen  3/12

6) Sune Granbom  2/19

7) Kjell Petersen  2/13

Resultat måndag 7/8

1) Dick Enander  3/25

2) Roger Magnusson  3/23

3) Klas-Göran Hellqvist  3/22

4) Kent-Inge Steen  3/19

    Kent Karlsson  3/19

6) Inga Andersson  2/17

7) Rolf Augustsson  2/13

Resultat KM singel

Klubbmästerskap Singel 2023 Damer (20st) Herrar (32st)


1:a Carina Lindgren 
2:a Carina Andersson 
3:a Helena Wengbrand 
3:a Lisbeth Brunngård 

 

1:a Stefan Månsson
2:a Rickard Johansson 
3:a Mats Molid 
3:a Göran Lindgren

Resultat KM Mixed-dubbel

Klubbmästerskap 2023 Mixdubbel (25 lag)
1:a Lena Persson och Dinne Svensson
2:a Lisbeth och Lage Brunngård
3:a Karin och Per Linderoth 
3:a Monica Rapp och Egon Ekunger

Resultat torsdag 3/8

25 deltagare

 

1) Roger Magnusson  3/25

2) Kjell Petersen  3/21

3) Carina Andersson  3/18

4) Lisbeth Brunngård  3/15

5) Kjell-Ove Svantesson  3/4

6) Johan Lindström  2/17

Resultat måndag 31/7

48 deltagare

 

1) Egon Ekunger  3/36

2) Carina Andersson  3/28

3) Dick Enander  3/22

4) Lennart Westman  3/20

5) Göran Lindgren  3/19

6) Staffan Hansson  3/17

    Håkan Dahl  3/17

8) Svante Johansson  3/14

 

Resultat torsdag 27/7

30 deltagare

 

1) Conny Mattsson  3/19

2) Svante Johansson  3/17

3) Carina Andersson  3/12

4) Sirkka Petersen  3/11

5) Kjell Petersen  2/15

6) Stig-Ove Hellqvist  2/13

7) Monica Rapp  2/10

8) Thomas Larsson  2/9

Resultat måndag 24/7

30 deltagare

 

1) Johan Lindström  3/22

2) Jan Lindgren  3/21

3) Dick Enander  3/17

    Kjell-Ove Svantesson  3/17

5) Sirkka Petersen  3/13

6) Jan Kling  3/11

7) Stig-Ove Hellqvist  2/15

8) Kjell Petersen  2/11

    Walborg Andersson  2/11  

Resultat torsdag 20/7

1) Christer Green  3/25

2) Rolf Augustsson  3/23

3) Roland Starrén  3/18

4) Stig-Ove Hellqvist  3/16

5) Lage Brunngård  2/18

6) Elisabeth Vestman  2/15

7) Thomas Karlsson  2/11

    Sirkka Petersen  2/11

    Kjell-Ove Svantesson  2/11

Resultat måndag 17/7

38 deltagare

 

1) Svante Johansson  3/35

2) Lennart Kjaer  3/20

3) Carina Lindgren  3/15

4) Rolf Augustsson  3/13

    Dick Enander  3/13

6) Monica Rapp  3/6

7) Kjell-Ove Svantesson  2/16

8) Barbro Almgren  2/15

Resultat torsdag 13/7

32 deltagare

 

1) Kjell Petersen  3/25

2) Roger Magnusson  3/20

3) Peo Eliasson  3/13

4) Kjell-Ove Svantesson  2/16

5) Christer Green  2/15

    Dinne Svensson  2/15

7) Per Linderoth  2/14 

 

Resultat måndag 10/7

40 deltagare

 

1) Svante Johansson  3/29

2) Dick Enander  3/26

3) Thomas Karlsson  3/18

4) Barbro Almgren  3/8

5) Stig-Ove Hellqvist  3/5

6) Jan Gunnar Roos  2/22

7) Staffan Hansson  2/13

    Christer Green  2/13

Resultat torsdag 6/7

20 deltagare

 

1) Peo Eliasson  3/18

2) Conny Mattsson  3/14

3) Lisbeth Brunngård  3/7

4) Bo Andersson  2/18

5) Perry Philipsson  2/15

    Britt-Marie Bylin  2/15

Resultat måndag 3/7

24 deltagare

 

1) Kent Karlsson  3/27

2) Svante Johansson  3/23

3) Barbro Johansson  3/17

4) Peo Eliasson  3/16

5) Kjell-Ove Svantesson  2/13

6) Jan Gunnar Roos  2/10

7) Lennart Vestman  2/8

Resultat Sten Sture Mixen 29 juni - 2023
Glada pristagare!

1) Margareta Lundqvist / Bernardo Espejo - Kalmar

2) Lars Andersson / Birgitta Eliasson - Dalsjöfors

3) Britt Nilsson / Christer Lenson - Borås

4) Monica Rydell / Peder Järlefjord - Borås

5) Karin Brorsson Linderoth / Per Linderoth - Ulricehamn

6) Kjell och Sirkka Petersen - Ulricehamn

7) Kerstin och Kenneth Hedlund - Borås

8) Arne Efraimsson / Märit Johansson - Borås

9) Barbro och Thomas Efraimsson - Ulricehamn

10) Annika Florin / Niclas Eriksson - Norrtälje

 

Övriga från Ulricehamn

12) Barbro Almgren / Thomas Karlsson

13) Monika Rapp / Dinne Svensson

18) Gull-Britt Svahn / Roland Starrén

22) Inger och Christer Green

25) Carina och Göran Lindgren

26) Elisabeth Lindholm och Peo Eliasson

38) Britt-Marie och Lennart Kjaer   

Resultat måndag 26/6

37 deltagare

 

1) Kjell Petersen  3/25

2) Ivar Wahl  3/23

3) Kurt Pettersson  3/18

4) Staffan Hansson  3/14

5) Svante Johansson  2/19

6) Per-Ola Eliasson  2/18

    Barbro Efraimsson  2/18

8) Håkan Dahl  2/16

Resultat torsdag 22/6

20 deltagare

 

1) Dick Enander  3/22

2) Kjell Petersen  3/14

3) Kjell-Ove Svantesson  3/10

4) Roger Magnusson  2/16

5) Bo Andersson  2/15

Resultat måndag 19/6

1) Monica Rapp  3/19

2) Kent-Inge Steen  3/18

3) Håkan Dahl  3/16

4) Dinne Svensson  3/12

5) Kjell Petersen  2/20

6) Johan Lindström  2/13

    Ola Nilsson  2/13

8) Jan-Gunnar Roos  2/11

    Göran Lindgren  2/11

Resultat - Boris minne 17/6

1) Annelie Westin och Calle Strandberg, Malmö

2) Nicolas Gonzalez Hedqvist och Kim Larsson, Örebro

3) Frida Brage och Kajsa Eklund, Örebro

    Patrik Karlsson och Pontus Svensson, Ulricehamn

5) Stefan Månsson och Eva Sveen, Ulricehamn/Karlsborg

    Jörgen Strende och Tommy Michanek, Skövde

    Lars Lundgren och Åsa Wirström, Huddinge/Stockholm

    Fredrik Holmqvist och Cecilia Holm, Mölndal-Lindome  

Resultat torsdag 15/6

34 deltagare

 

1) Karin Brorsson Linderoth  3/29

2) Carina Andersson  3/22

    Christer Green  3/22

4) Dan Markbrant  3/14

5) Kjell Petersen  2/15

    Jan Lindgren  2/15

7) Perry Philipsson  2/12

  

Resultat måndag 12/6

44 deltagare

 

1) Jan-Gunnar Roos  3/29

2) Terttu Siljehov  3/26

3) Staffan Hansson  3/25

4) Ola Nilsson  3/22

5) Egon Ekunger  3/20

6) Göran Lindgren  3/14

    Dick Enander  3/14 

Resultat torsdag 8/6

26 deltagare

 

1) Kjell Petersen  3/31

2) Christer Green 3/22

3) Stig-Ove Hellqvist  3/19

4) Bo Andersson  3/18

5) Perry Philipsson  3/16

6) Barbro Almgren 2/12

7) Roger Magnusson  2/11    

Resultat måndag 5/6

44 deltagare

 

1) Kjell Petersen  3/27

2) Göran Lindgren  3/25

3) Carina Lindgren  3/24

4) Kjell-Ove Svantesson  3/22

5) Sirkka Petersen  3/12

    Dinne Svensson  3/12 

Resultat torsdag 1/6

36 deltagare

 

1) Egon Ekunger  3/20

    Jan Kling  3/20

3) Carina Lindgren  3/19

4) Perry Philipsson  3/11

5) Carina Andersson  3/8

6) Thomas Larsson  2/13

7) Dinne Svensson  2/11

8) Rolf Augustsson  2/10

    Kjell-Ove Svantesson  2/10     

Resultat måndag 29/5

42 deltagare

 

1) Ola Nilsson  3/27

2) Kjell Pedersen  3/24

3) Bo Andersson  3/21

    Yngve Dahlbom  3/21

5) Carina Lindgren  3/20

6) Göran Lindgren  2/19

Resultat torsdag 25/5

25 deltagare

 

1) Thomas Karlsson  3/27

2) Perry Philipsson  3/13

3) Birgitta Palm  2/18

4) Lennart Kjaer  2/16

5) Kjell-Ove Svantesson  2/14

6) Johan Lindström  2/12

Resultat måndag 22/5

42 deltagare

 

1) Kjell Petersen  3/32

2) Dinne Svensson  3/23

3) Lennart Kjaer  3/13

4) Jan-Gunnar Roos  3/8

5) Lennart Vestman  2/15

6) Stig-Ove Hellqvist  2/12

    Sirka Petersen  2/12

Resultat måndag 15/5

54 deltagare

 

1) Kjell Pedersen  3/35

2) Kennet Nilsson  3/22

    Lars Andersson  3/22

4) Carina Lindgren  3/11

    Britt-Marie Kjaer  3/11

6) Jan Kling  3/9 

Resultat torsdag 11/5

38 deltagare

 

1) Thomas Karlsson  3/21

2) Perry Philipsson  3/16

3) S-O Grimborg  3/15

4) Egon Ekunger  3/10

5) Roger Magnusson  2/19

    Ricky Johansson  2/19

    Barbro Almgren  2/19

8) Christer Green  2/11    

Resultat Guldcupen V65 dubbel Dalsjöfors 5/5
 
Resultat torsdag 4/5

29 deltagare

 

1) Jan Lindgren  3/30

2) Kjell-Ove Svantesson  3/29

3) Perry Philipsson  3/26

4) Thomas Karlsson  3/19

5) Ricky Johansson  3/14

6) Dinne Svensson  3/5

7) Kjell Petersen  2/17

Resultat torsdag 27/4

44 deltagare

 

1) Ricky Johansson  3/33

    Klas-Göran Hellqvist  3/33

3) Ivar Wahl  3/23

4) Roland Starrén  3/22

5) Lennart Kjaer  3/19

6) S-O Hellqvist  3/16

    Rickard Johansson  3/16 

Resultat måndag 24/4

44 deltagare

 

1) Bjarne Persson  3/29

2) Bo Andersson  3/27

3) Egon Ekunger  3/25

4) Sven-Olof Grimborg  3/21

    Ivar Wahl  3/21

6) Thomas Karlsson  3/16

7) Dick Enander  3/9

Resultat torsdag 20/4

1) Anna-Lisa Andersson  3/25

2) Conny Mattsson  3/22

3) Pontus Svensson  3/20

4) Barbro Johansson  3/16

5) Perry Philipsson  3/15

6) Kent-Inge Steen  3/14

7) Karin Brorsson Linderoth  3/6 

Resultat måndag 17/4

52 deltagare

 

1) Stig-Arne Bylin  3/33

2) Per-Ola Eliasson  3/26

3) Thomas Efraimsson  3/24

4) Håkan Dahl  3/18

5) Kent-Inge Steen  3/14

6) Kenneth Nilsson  3/13

7) Barbro Johansson  3/9

8) Jan-Gunnar Roos  3/7

 

Resultat torsdag 13/4

52 deltagare

 

1) Patrik Karlsson  3/23

2) Dick Enander  3/16

    Perry Philipsson  3/16

4) Per Linderoth  3/15

5) Thomas Karlsson  3/14

6) Karin Brorsson Linderoth  3/13

7) Jimmy Sjölund  3/12

    Ivar Wahl  3/12 

Resultat måndag 3/4

46 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/24

2) Eva-Lotta Lindqvist  3/20

3) Göran Lindgren  3/18

4) Klas-Göran Hellqvist  3/15

5) Carina Lindgren  3/12

6) Stig-Arne Bylin  3/7

7) Ola Nilsson  2/16

8) Lisbeth Brunngård  2/14

Resultat Bogesundsfighten 2023-04-01
Glada pristagare i A-klassen!

Resultat A-klassen

 

1) Mats Molid och Eino Heikkinen - Karlsborg/Skövde

2) Albin och Hampus Kalén - Falköping

3) Johan Lindström och Svante Johansson - Ulricehamn

    Nicolas Gonzalez Hedqvist och Kim Larsson - Örebro

5) Fredrik Holmqvist och Simon Jakobsson - Lindome/Kalmar

    Alexandra Järlefjord och Lars Stenborg - Borås

    Arne Efraimsson och Eva Höglin - Borås

    Frida Brage och Kajsa Eklund - Örebro

 

Segrare i B-final

Thomas och Barbro Efraimsson - Ulricehamn

 

Segrare i C-final

Göran och Carina Lindgren - Ulricehamn

 

Segrare i D-final

Joakim Tolin och Daniel Lundqvist - Linköping

 

 

Resultat torsdag 30/3

52 deltagare

 

1) Patrik Karlsson  3/21

2) Johan Lindström  3/17

3) Bo Andersson  3/16

4) Ivar Wahl  3/13

5) Jan-Erik Sprigg  3/11

6) Dinne Svensson  3/10

7) Thomas Karlsson  3/6

8) Lena Persson  2/14

Resultat måndag 27/3

46 deltagare

 

1) Jan Lindgren  3/28

2) Egon Ekunger  3/26

3) Ivar Wahl  3/24

    Eva Lindqvist  3/24

5) Jan-Gunnar Roos  3/21

6) Kjell-Ove Svantesson  3/13

7) Bo Lindqvist  3/9

8) Håkan Dahl  2/11 

Resultat torsdag 23/3

48 deltagare

 

1) Perry Philipsson  3/29

2) Per Linderoth  3/25

3) Roland Starrén 3/23

    Jan Lindgren  3/23

5) Rickard Johansson  3/20

6) Jan-Gunnar Roos  3/18

7) Carina Andersson  3/17

8) Göran Nycander  3/15

Resultat måndag 20/3

52 deltagare

 

1) Jan Kling  3/23

2) Christer Green  3/17

3) Bjarne Persson  3/16

4) Leif Lövgren  3/15

5) Anita Ekunger  3/12

6) Gary Andén  3/11

7) Egon Ekunger  2/13

8) Ola Nilsson  2/12

Resultat torsdag 16/3

51 deltagare

 

1) Peter Kjellberg  3/30

2) Kjell-Ove Svantesson  3/27

3) Anna-Lisa Andersson  3/26

4) Ola Nilsson  3/13

5) Per Linderoth  3/9

6) Rolf Augustsson  3/8

7) Stig-Arne Bylin  3/5

8) Helena Wengbrand  3/4 

Resultat Ulricacupen 2023-03-11

28 deltagande par

 

1) Ansaree Chaimoon, Lindome / Birgitta Thorell, Borås

2) Karin Brorsson Linderoth / Carina Lindgren, Ulricehamn

3) Suzanne Almblad, Göteborg /  Berit Sjöberg, Varberg

4) Anna Karlsson, Jönköping / Else-Marie Hafström, Nässjö

5) Gitten Råsander / Gabriella Karp, Linköping

    Gunnel Davidsson / Karin Haglund, Skara

    Caisa Johansson / Britt Nilsson, Borås

    Camilla Csapo Olsson, Solna / Annika Karlsson, Karlsborg 

Resultat torsdag 9/3

48 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/32

2) Per Linderoth  3/27

3) Jan-Gunnar Roos  3/26

4) Elisabeth Lindholm  3/23

5) Göran Lindgren  3/15

    Ann Sjölin  3/15

7) Dinne Svensson  3/13

8) Bo Andersson  3/12  

Resultat torsdag 2/3

49 deltagare

 

1) Dick Enander  3/17

2) Bo Lindqvist  3/16

    Patrik Karlsson  3/16

4) Rickard Johansson  3/15

5) K-G Hellqvist  3/12

6) Karin Brorsson Linderoth  2/23

7) Christer Green  2/18

8) Bo Andersson  2/13

Resultat torsdag 23/2

44 deltagare

 

1) Jimmy Sjölund  3/27

2) Jan-Gunnar Roos  3/21

3) Peter Kjellberg  3/18

4) Göran Lindgren  3/9

5) Tomas Efraimsson  2/18

    Gary Andén  2/18

7) Staffan Hansson  2/13

Sparbankscupen 18/2 - 2023
Glada Pristagare!

1) Janne Johansson/Benny Åkesson, Stockholm

2) Karin Brorsson Linderoth/Per Linderoth, Ulricehamn

3) Eva och Sören Friis Hansen, Borås

4) Klas-Göran Hellqvist/Jimmy Sjölund, Ulricehamn

5) Lennie Arnesson/Göran Gustavsson, Linköping

6) Annika och Owe Karlsson, Karlsborg

7) Christina och Jan Ahlberg, Dalsjöfors

8) Claes Andersson/Ola Karlsson, Dalsjöfors     

Resultat torsdag 16/2

44 deltagare

 

1) Per Brobjer  3/29

2) Christer Green  3/26

3) Kurt Pettersson  3/24

4) Jan-Gunnar Roos  3/18

5) Monica Rapp  3/16

    Tobias Axelsson  3/16

7) Rolf Augustsson  3/11

 

Resultat torsdag 2/2

48 deltagare

 

1) Christer Green  3/23

2) Peo Eliasson  3/22

3) Bo Lindqvist  3/17

4) Kent-Inge Steen  3/16

5) Barbro Efraimsson  3/14

6) Perry Philipsson  3/13

7) Kjell-Ove Svantesson  2/13

8) Marianne Eliasson  2/11

    Lage Brunngård  2/11

 

Resultat torsdag 26/1

46 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/21

2) Bo Lindqvist  3/16

3) Helena Svenningsson  3/15

4) Monica Rapp  3/7

5) Lars-Ivan Bjurnell  2/17

6) Staffan Hansson  2/15

7) Barbro Johansson  2/14

    Gary Andén  2/14 

Resultat torsdag 19/1

49 deltagare

 

1) Jan Kling  3/24

2) Carina Lindgren 3/22

    Per-Ola Eliasson  3/22

    Staffan Hansson  3/22

    Ricky Johansson  3/22

    Kjell-Ove Svantesson  3/22

7) Stig Arne Bylin  3/19

8) Lars Andersson  3/14

     

Resultat måndag 16/1

57 deltagare

 

1) Johan Lindström  3/25

    Helena Svenningsson  3/25

3) Thomas Karlsson  3/24

4) Jan-Gunnar Roos  3/21

5) Lola Roos  3/20

6) Ola Nilsson  3/19

7) Gustaf Linder  3/17

8) Birgitta Palm  3/16

 

Resultat torsdag 12/1

28 deltagare 

 

1) Svante Johansson  3/29

2) Conny Hellqvist  3/20

3) Per-Ola Eliasson  3/19

4) Kjell-Ove Svantesson  3/16

5) Monica Rapp  2/16

Resultat måndag 9/1

52  deltagare

 

1) Klas Göran Hellqvist  3/29

2) Helena Wengbrand  3/26

3) Lars Andersson  3/21

    Bo Andersson  3/21

5) Jan-Gunnar Roos  3/19

6) Sune Lidh  3/16

7) Egon Ekunger  3/13

8) Börje Lidén  2/21 

Tävling i Borås 5/1

2023-01-05 Fyrlingen 2023 (POM)
V65 Dubbel Direkt (R)    Antal lag 24
Tävlingsledare: Leffe Mollberg Huvuddomare: Herman Thorell

Placering Förnamn Efternamn Licensnr Klubb
1 Per-Ola Eliasson 29635 ULC
1 Svante Johansson 29736 ULC
2 Thomas Efraimsson 28413 ULC
2 Dinne Svensson 24103 ULC
3 Bengt-Åke Andersson 27805 SSÖ
3 Lars-Gunnar Andersson 29135 SSÖ
3 Bo Feiff 33578 LÄN
3 Jan-Erik Vinblad 33881 LÄN
5 Carina Lindgren 34696 ULC
5 Göran Lindgren 34367 ULC
5 Arne Efraimsson 28196 SSÖ
5 Lars Ljunggren 29172 SSÖ

 


2022-12-30 Nyårscupen (IST)
V55 Dubbel Grupp (R)    Antal lag 27
Tävlingsledare: Göran Hjalmarsson Huvuddomare: Anders Ring

Placering Förnamn Efternamn Licensnr Klubb
1 Janne Johansson 24435 TRX
1 Benny Åkesson 11908 BRO
2 Morgan Frick 16083 TRX
2 Eva Sveen 16677 TRX
3 Karin Brorsson Linderoth 34631 ULC
3 Per Linderoth 34538 ULC
3 Lena Persson 24102 ULC
3 Dinne Svensson 24103 ULC
5 Per-Ola Eliasson 29635 ULC
5 Svante Johansson 29736 ULC
5 Hans Olof Wiik 25422 HÖG
5 Lars-Gunnar Wiik 15156 HÖG
5 Barbro Efraimsson 34617 ULC
5 Thomas Efraimsson 28413 ULC
Resultat torsdag 22/12

36 deltagare

 

1) Rickard Johansson  3/22

2) Johan Lindström  3/19

    Ann Sjölin  3/19

4) Tobias Axelsson  3/17

5) Dinne Svensson  3/14

6) Ricky Johansson  2/14

7) Thomas Larsson  2/13    

Resultat måndag 19/12

36 deltagare

 

1) Otto Valkama  3/22

2) Thomas Efraimsson  3/21

3) Gary Andén  3/19

    Bjarne Persson 3/19

5) Per Linderoth  3/17

6) Per-Ola Eliasson  3/14

7) Elisabeth Lindholm  3/4  

Resultat torsdag 15/12

29 deltagare

 

1) Sven Åke Andersson  3/27

2) Per Linderoth  3/23

    Jan Lindgren  3/23

4) Conny Hellqvist  3/17

5) Thomas Efraimsson  3/13 

Resultat måndag 12/12

40 spelare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/32

2) Roger Magnusson  3/29

3) Ivar Wahl  3/24

4) Lars Andersson  3/22

5) Dinne Svensson  3/20

6) Elisabeth Lindholm  3/14

7) Otto Walkama  3/12 

Resultat Vintercupen V55 dubbel Borås 10/12
 
Resultat torsdag 8/12

24 spelare

 

1) Conny Hellqvist  3/20

2) Sune Lidh  2/17

3) Roger Magnusson  2/15

    Bo Lindqvist 2/15

5) Dick Enander  2/14

Resultat torsdag 1/12

30 deltagare

 

1) Dinne Svensson  3/29

2) Kjell-Ove Svantesson  3/28

3) Gustaf Linder  3/17

4) Conny Mattsson  2/16

5) Ann Sjölin  2/12

 

 

Resultat torsdag 23/11

40 deltagare

 

1) Ann Sjölin  3/26

2) Staffan Hansson  3/25

3) Jan-Gunnar Roos  3/24

    Inger Green  3/24

    Gary Andén  3/24

6) Kurt Pettersson  3/18

7) Klas-Göran Hellqvist  2/16

Resultat torsdag 17/11

53 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/22

2) Per-Ola Eliasson  3/19

3) Bo Lindqvist  3/15

4) K-J Steen  3/14

4) Lena Persson 3/14

6) Birgitta Palm  3/10

7) Elisabeth Lindholm  3/3

8) Göran Nycander  2/18 

Resultat torsdag 10/11

37 deltagare

 

1) Egon Ekunger  3/25

2 Per-Ola Eliasson  3/24

3) Staffan Hansson  3/22

4) Svante Johansson  3/19

5) Gary Andén  3/15

6) Thomas Efraimsson  3/14

7) Rickard Johansson  3/13

Sparbankscupen 2022-11-06

40 deltagande par

 

1) Janne Johansson och Benny Åkesson, Skövde/Stockholm

2) Karin Brorsson Linderoth och Per Linderoth, Ulricehamn

3) Hannu Kolehmainen och Jörgen Strende, Skövde

4) Jan-Erik Jonasson och Jan Öberg, Jönköping

5) Thomas Efraimsson och Per-Ola Eliasson, Ulricehamn

6) Kenneth Johansson och Birgitta Olausson, Varberg

7) Jan Atterlöv och Anna-Maria Karlsson, Skara

8) Stefan och Suzanne Almblad, Göteborg

9) Lennart Olsson och Terhi Ylitapio, Mark

10) Jan Dahlqvist och Pia Josefsson, Göteborg

11) Rolf Augustsson och Christer Green, Ulricehamn

12) Lena Persson och Dinne Svensson, Ulricehamn

13) Perry Philipsson och Kjell-Ove Svantesson, Ulricehamn

14) Eva Alehammar och André Talon, Göteborg

15) Georg Lidén och Siv Wärnbring, Jönköping 

Resultat torsdag 3/11

48 deltagare

 

1) Dick Enander  3/32

2) Perry Philipsson  3/21

3) Britt-Marie Bylin  3/20

4) Svante Johansson  3/15

5) Jan Lindgren  3/12

6) Birgitta Palm  3/11

7) Roland Starrén  3/10

    Sten-Olof Svantesson  3/10  

 

Resultat torsdag 27/10

41 deltagare

 

1) Bo Andersson  3/24

2) Ricky Johansson  3/20

3) Thomas Efraimsson  3/19

    Perry Philipsson  3/19

5) Svante Johansson  3/17

6) Karin Brorsson Linderoth  3/15

7) Kenneth Emanuelsson  3/5

Resultat torsdag 20/10

40 deltagare

 

1) P-O Eliasson  3/19

    Carina Lindgren  3/19

3) Egon Ekunger  3/14

4) Marianne Eliasson  3/12

    Perry Philipsson  3/12

6) Dick Enander  3/11

7) Svante Johansson  2/9

  

Resultat B-slutspel Åsundaslaget 15/10
Glada pristagare B-slutspel

1) Pontus och Dinne Svensson

2) Jesper Ekman och Karin Brorsson Linderoth 

Resultat A-slutspel Åsundaslaget 15/10
Glada pristagare A-slutspel

 

1) Tuvali Berg och Björn Berg, Falköping

2) Mats Molid och Jörgen Lungberg, Karlsborg

3) Thomas Eriksson och Mikael Gustafsson, Alingsås/Karlsborg

    Tom Hansen och Elliott Angselius, Karlsborg/Västervik

5) Richard Johansson och Tobias Axelsson, Ulricehamn/Dalsjöfors

    Eva Johansson och Mikael Karlsson, Vara

    Georg Lidén och Siv Wärnbring, Jönköping

    Jenny Jönsson och Petra Karlsson, Skövde

   

 

Resultat torsdag 13/10

1) Perry Philipsson  3/27

2) Rolf Engqvist  3/26

3) Pontus Svensson  3/21

4) Carina Lindgren  3/19

    Bo Andersson  3/19

6) Lars Andersson  3/17

    Birgitta Palm  3/17

8) Kent Karlsson  3/12 

Resultat måndag 10/10

49 deltagare

 

1) Johan Lindström  3/26

2) Svante Johansson  3/23

3) Britt-Marie Bylin  3/18

4) Per Linderoth  3/17

5) Göran Lindgren  3/15

6) Ricky Johansson  3/11

7) Jan Kling  3/10

8) Egon Ekunger 2/16

Resultat torsdag 6/10

46 deltagare

 

1) Egon Ekunger  3/28

2) Kjell-Ove Svantesson  3/20

3) Perry Philipsson  3/19

    Kjell Lagenäs  3/19

5) Eivor Johansson  3/16

6) Thomas Karlsson  3/15

7) Staffan Hansson  3/13

8) Carina Lindgren  3/11  

Resultat måndag 3/10

37 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/20

2) Roger Magnusson  3/17

3) Egon Ekunger  3/16

4) Svante Johansson  3/14

5) Ivar Wahl  2/18

6) Britt-Marie Bylin  2/11

7) Dinne Svensson  2/9

 

Resultat KM - 1-2/10 2022
Vinnare KM dubbel herr och dam

KM dubbel damer

 

1) Karin Brorsson Linderoth / Carina Lindgren

2) Lena Svensson / Beata Lindberg

3) Barbro Efraimsson / Monica Rapp

    Inger Green / Anita Ekunger

 

KM dubbel herrar

 

1) Dinne Svensson / Mats Molid

2) Svante Johansson / Christer Green

3) Johan Lindström / Kjell-Ove Svantesson

    Staffan Hansson / Perry Philipsson

Resultat torsdag 29/9

47 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/31

2) Christer Green  3/26

3) Thomas Efraimsson  3/23

4) Gary Andén  3/16

5) Carina Andersson  3/13

6) Svante Johansson  2/13

    Ricky Johansson  2/13

8) Sven-Olof Grimborg  2/12 

Pristagare måndagsserien
Fem glada pristagare i måndagsserien

1. Ivar Wahl

2. Carina Lindgren

3. Thomas Karlsson

4. Per Brobjer

5. P-O Eliasson

Resultat måndag 26/9

43 deltagare

 

1) Jan Kling  3/22

2) Jan-Gunnar Roos  3/16

3) Christer Green  3/13

4) Göran Lindgren  3/10

    Barbro Almgren  3/10

6) Dan Markbrant  3/7

7) Britt-Marie Bylin  2/12  

Resultat torsdag 22/9

37 deltagare

 

1) Kenneth Emanuelsson  3/23

    Conny Hellqvist  3/23

3) Jan-Gunnar Roos  3/19

4) P-O Eliasson  3/18

5) Barbro Almgren  3/16

6) Staffan Hansson  3/10

7) Kent Karlsson  2/19 

Resultat torsdag 15/9

44 deltagare

 

1) Ricky Johansson 3/31

2) P-O Eliasson  3/27

3) Staffan Hansson  3/26

4) Johan Lindström  3/21

5) Thomas Karlsson  3/17

6) Jan Lindgren  3/14

7) Ann Sjölin  3/13

2022-09-10 Kronäng dubbel (KIF)
Herr Dubbel Monrad (L)    Antal lag 24
Tävlingsledare: Hans Lindroth Huvuddomare: Lennart Kjaer

Placering Förnamn Efternamn Licensnr Klubb
1 Janne Johansson 24435 TRX
1 Hannu Kolehmainen 14061 TRX
2 Mats Molid 33378 CAR
2 Richard Johannesson 13819 POM
3 Rolf Augustsson 32395 ULC
3 Per Linderoth 34538 ULC
4 Ingvar Johansson 33242 VPC
4 Mats Thulin 29140 VPC
5 Henrik Hugosson 11319 LID
5 Anders Csapó 23666 SCP
Resultat torsdag 8/9

34 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/23

2) Rickard Johansson  3/22

3) Gustaf Linder  3/18

4) Kjell-Ove Svantesson  3/11

5) Dinne Svensson  3/10

6) Staffan Hansson  2/16

Lassalyckan 75:an den 2 sep. 2022

Resultat

1, Lennart Bergqvist / Lars Lindstrand  Jönköping                   4 +33

2, Egon Ekunger / Svante Johansson Ulricehamn                    4 +21

3, Bo Nilsson / Per-Olof Gunnarsson Sjömarken                     4 +20

4, Kjell Nilsson / Lars-Erik Andersson Mark                              4 +15

5, Per-Ola Eliasson / Jan Kling Ulricehamn                               4 +12

6, Christer och Inger Green Ulricehamn                                   3 +19

7, Kenneth Johansson / Birgitta Olausson Varberg                  3 +15

8, Jan Ahlberg / Yngve Dahlbom Dalsjöfors                             3 +13

9, Lars-Erik Fritioff / Inger Vestin Sjömarken                            3 +11

10, Bjarne Persson / Anders Svensson Ulricehamn                   3 +3

Resultat torsdag 1/9

1) Thomas Karlsson  3/25

2) Svante Johansson  3/22

3) Perry Philipsson  3/19

4) Kent Inge Steen  3/16

5) Dinne Svensson  3/15

6) Conny Mattsson  2/7

Resultat torsdag 25/8

48 deltagare

 

1) Thomas Efraimsson  3/28

2) Svante Johansson  3/20

3) Christer Green  3/19

4) Perry Philipsson  3/17

5) Dinne Svensson  3/6

    Kent-Inge Steen 3/6

7) Rolf Enqvist  2/18

8) Barbro Johansson  2/13 

Resultat från Klubbmästerskap helgen 20-21/8

Damsingel

 

1) Carina Lindgren

2) Brit Anthonisen

3) Carina Andersson

    Walborg Andersson

5) Barbro Almgren

    Lena Persson

    Marie Lindgren

    Karin Brorsson Linderoth

 

Herrsingel

 

1) Jan Kling

2) Pontus Svensson

3) Svante Johansson

    Dinne Svensson

5) Christer Green

    Thomas Karlsson

    Dick Enander

    Rickard Johansson

 

Mixdubbel

 

1) Carina Andersson / Rolf Augustsson

2) Per-Ola Eliasson / Ann Sjölin

3) Karin Brorsson Linderoth / Per Linderoth

    Eivor Johansson / Gustaf Linder

5) Beata Lindberg / Rickard Johansson

    Carina Lindgren / Ricky Johansson

    Marianne Eliasson / Svante Johansson

    Monica Rapp / Jan Kling 

 

 

Resultat torsdag 18/8

25 deltagare

 

1) Olle Andersson  3/23

2) Christer Green  3/21

3) Dinne Svensson  3/18

4) Staffan Hansson  3/3

5) Thomas Bengtström  2/10

Seriespel/WDBF Öppna Seriespel/WDBF/Division 3

Tabell

Plats Lag M V O F Klotdiff Kvot Poäng
1 CLUB BOULE LA POMME DE PIN (POM 2) 9 7 1 1 70 14 15
2 ULRICEHAMNS IF (ULC) 9 6 1 2 111 12 13
3 Bison Boulesällskap (BIS) 9 5 1 3 79 6 11
4 DALSJÖFORS GOIF (DAL) 9 4 3 2 15 2 11
5 CARL XIV JOHAN PETANQUE CLUB (CAR) 9 4 2 3 21 6 10
6 LIDKÖPINGS BOULE KLUBB (LDÖ) 9 5 0 4 68 2 10
7 TIBRO BOULESÄLLSKAP DÉJÀ VU (TIB) 9 2 2 5 -75 -10 6
8 CLUB LA BOULE DE TRIX (TRX 3) 9 1 3 5 -74 -10 5
9 BK TORP SKÖVDE (TOR) 9 1 3 5 -114 -10 5
10 Vara Bouleklubb (VRA) 9 1 2 6 -101 -12 4
Resultat torsdag 11/8

38 deltagare

 

1) Per Linderoth  3/28

2) Kjell-Ove Svantesson  3/27

3) Svante Johansson  3/23

4) Ricky Johansson  3/21

5) Thomas Larsson  3/19

6) Barbro Almgren  3/9

7) Marianne Eliasson  2/16 

Resultat måndag 8/8

35 deltagare

 

1) Bjarne Persson  3/36

2) Bo Andersson  3/35

3) Dick Enander  3/16

4) Thomas Karlsson  3/9

5) Monica Rapp  3/5

6) Kent Karlsson  2/19 

Resultat torsdag 4/8

24 deltagare

 

1) Brit Anthonisen  3/28

2) Egon Ekunger  3/20

3) Olle Andersson  3/18

4) Staffan Hansson  3/17

5) Monica Rapp  3/6

 

Resultat måndag 1/8

37 deltagare

 

1) Eivor Johansson  3/23

2) Christer Green  3/21

3) Kenneth Nilsson  3/17

4) Sune Granbom  3/14

5) Kjell-Ove Svantesson  3/13

6) Bo Andersson  3/7

7) P-O Eliasson  2/18

Resultat torsdag 28/7

30 deltagare

 

1) Staffan Hansson  3/21

2) Mats Molid  3/20

3) Christer Green  3/19

4) Kjell-Ove Svantesson  2/19

5) Egon Ekunger  2/16

Resultat måndag 25/7

28 deltagare

 

1) Sven-Olof Grimborg  3/22

2) Svante Johansson  3/21

3) Thomas Bengtström  3/17

4) Kjell-Ove Svantesson  3/16

5) Rolf Augustsson  2/17

 

Resultat måndag 18/7

26 deltagare

 

1) Jan Kling  3/28

2) Gustaf Linder  3/25

3) Anders Svensson  3/21

    Göran Nycander  3/21

5) Dan Hertzman  3/18 

Resultat Sten Sture Mixen 14/7
Glada och nöjda pristagare

46 deltagande par

 

1) Eva och Sören Friis Hansen, Borås 5/33

2) Sanna och Joakim Trogen, Göteborg 4/34

3) Britt Nilsson och Christer Lenson, Borås 4/25

4) Carina Sutt och Leif Mollberg, Borås 4/25

5) Barbro och Göran Larsson, Borås 4/19

6) Gerd och Bertil Tunje, Borås 4/16

7) Brit Anthonisen och Per-Ola Eliasson, Ulricehamn 4/16

8) Åse Höiås-Fälth och Claes Lundgren, Skara 4/12

9) Terhi Ylitapio och Lennart Olsson, Mark 4/4

10) Carina och Göran Lindgren, Ulricehamn 3/21

 

  

Resultat Måndag 11/7

38 deltagare 

1. Göran Lindgren 3/22

2. Per Ola Eliasson 3/21

3. Carina Lindgren 3/20

4. Dick Enander 3/15

5. Svante Johansson 2/18

6. Bjarne Persson 2/9

7. Marianne Eliasson 2/6

Resultat Torsdag 7/7

33 deltagare 

1. Richard Johansson 3/30

2.Helena Wengbrand 3/23

3.Dick Enander 3/20

4.Jan Gunnar Roos 3/19

5.Staffan Hansson 3/17

6.Bjarne Persson 3/15

Resultat måndag 4/7

30 deltagare

 

1) Christer Green  3/27

2) Kenneth Nilsson  3/21

3) Svante Johansson  2/16

4) Göran Nycander 2/14

    Dick Enander  2/14

Resultat torsdag 30/6

27 deltagare

 

1) Carina Lindgren  3/16

2) Christer Green  3/15

3) Thomas Karlsson  2/14

4) Johan Lindström  2/13

    Svante Johansson  2/13

6) Kenneth Nilsson  2/11

 

Resultat måndag 27/6

32 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/21

    Ivar Wahl  3/21

3) Monica Rapp  3/18

4) Dick Enander  3/17

5) Göran Nycander  3/10

6) Thomas Karlsson  2/15

Resultat torsdag 23/6

23 deltagare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/29

2) Johan Lindström  3/26

3) Rolf Augustsson  3/22

4) Carina Andersson  3/16

5) Brit Anthonisen  2/16

Resultat måndag 20/6

30 deltagare

 

1) Dinne Svensson  3/31

2) Sven-Olof Grimborg  3/26

3) Håkan Dahl  3/25

4) Per-Ola Eliasson  3/24

5) Christer Green  3/23

6) Stig-Arne Byhlin  3/15

Resultat Boris minne 2022-06-18

Öppen Dubbel Monrad (R)    Antal lag 40

 

Resultat A-klassen

Placering Förnamn Efternamn Licensnr Klubb
1 Tomas Finné 12081 Halmstad
1 Daniel Svensson 35146 Halmstad
2 Pia Johnsson 34999 Varberg
2 Berit Sjöberg 25410 Varberg
3 Cecilia Holm 24525 Lindome
3 Fredrik Holmqvist 23289 Lindome
3 Anders Csapó 23666 Solna
3 Camilla Csapó Olsson 24288 Ssolna
5 Björn Berg 34662 Falköping
5 Jessica Jansson 35534 Falköping
5 Hans Lindqvist 36173 Falköping
5 Ingvar Sjöholm 36171 Falköping
5 Thomas Lindberg 13091 Halmstad
5 Johannes Thuresson 14394 Halmstad
5 Egon Ekunger 21920 Ulricehamn
5 Ivar Wahl 20041 Ulricehamn

 

Övriga resultat

 

B-slutspel

1) Janne Johansson och Jörgen Strende, Skövde

2) Thomas Efraimsson och Tomas Carlsson, Ulricehamn

C-slutspel

1) Nicklas Eriksson och Annika Florin, Norrtälje

D-slutspel

1) Carina Andersson och Ann Sjölin, Ulricehamn 

 

 

 

Resultat torsdag 16/6

41 deltagare

 

1) Brit Anthonisen  3/30

2) Monica Rapp  3/12

3) Ann Sjölin  3/11

4) Staffan Hansson  3/10

    Pontus Svensson  3/10

6) Carina Andersson  3/5

7) Birgitta Palm  3/4

Resultat måndag 13/6

38 deltagare

 

1) Britt-Marie Byhlin  3/26

2) Olle Andersson  3/25

3) Ingrid Claesson  3/23

4) Dick Enander  3/22

5) Carina Lindgren  3/19

6) Monica Rapp  3/12

7) Ivar Wahl  2/16

Resultat torsdag 9/6

37 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/17

2) Jan Lindgren 3/14

3) Ricky Johansson  3/12

4) Christer Green  3/8

5) Per-Ola Eliasson  3/5

6) Jan Ståhl  2/15

7) Svante Johansson  2/14

    Monica Rapp  2/14 

Resultat torsdag 2/6

Deltagare 35 st

 

1) Christer Green  3/29

2) Egon Ekunger  3/20

3) Inga Andersson  3/18

4) Mats Molid  3/10

5) Marianne Eliasson  3/9

6) Elisabeth Lindholm  2/14

Resultat måndag 30/5

36 deltagare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/28

2) Kjell-Ove Svantesson  3/24

2) Håkan Dahl  3/24

4) Kenneth Emanuelsson  3/16

5) Dinne Svensson  3/8

6) Johan Lindström  3/5

7) Svante Johansson  2/16

Resultat måndag 23/5

46 deltagare

 

1) Rolf Augustsson  3/22

2) Dinne Svensson  3/21

3) Svante Johansson  3/19

4) Egon Ekunger  3/16

5) Kjell-Ove Svantesson  3/14

6) Eivor Johansson  3/7

7) P-O Eliasson  2/17

8) Per Linderoth  2/15

Resultat torsdag 19/5

22 deltagare

 

1) Thomas Karlsson  3/18

2) Lage Brunngård  3/16

3) Helena Svenningsson  3/15

4) Thomas Larsson  2/10

5) Staffan Hansson  2/8

Resultat måndag 16/5

45 deltagare

 

1) Anders Svensson  3/24

2) Ivar Wahl  3/21

3) K-G Hellqvist  3/20

4) Helena Wengbrant  3/15

5) Kenneth Emanuelsson  3/13

6) Jan Kling  3/12

7) Dick Enander 3/3

2022-05-14 WDBF:s DM i mixedtrippel (TIB)
V55 Mixed Trippel Pool (D)    Antal lag 8
Tävlingsledare: Sven-Inge Gustavsson Huvuddomare: Lennart Kjaer

Placering Förnamn Efternamn Licensnr Klubb
1 Elisabeth Mildh Pedersen 18646 TRX
1 Hannu Kolehmainen 14061 TRX
1 Janne Johansson 24435 TRX
2 Karin Brorsson Linderoth 34631 ULC
2 Per Linderoth 34538 ULC
2 Jimmy Sjölund 23095 ULC
3 Eva Sveen 16677 TRX
3 Morgan Frick 16083 TRX
3 Conny Johansson 16113 TRX
3 Evalena Niklasson 30866 TRX
3 Jan Pedersen 17382 TRX
3 Stefan Månsson 17223 TRX
Resultat torsdag 12/5

33 deltagare

 

1) Anna-Lisa Andersson  3/18

    Kjell-Ove Svantesson  3/18

3) Rolf Augustsson  3/12

    Dick Enander  3/12

5) Birgitta Palm  3/11

6) Sven-Åke Andersson  2/18 

Resultat måndag 9/5

38 st deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/29

2) S-O Grimborg  3/23

3) Egon Ekunger  3/19

    Thomas Karlsson  3/19

5) Bjarne Persson  3/16

6) Per-Ola Eliasson  3/11

    Gerd Sandin  3/11

    Ivar Wahl  3/11

Resultat torsdag 5/5

40 deltagare

 

1) Sven-Åke Andersson  3/19

2) Carina Andersson  3/17

3) Dinne Svensson  3/15

4) Sven-Olof Grimborg  3/14

5) Mats Molid  3/11

6) Dick Enander  2/18

7) Johan Lindström  2/12

Resultat måndag 2/5

45 deltagare

 

1) Christer Green  3/18

    Jan-Gunnar Roos  3/18

3) Jan Kling  3/17

    Stig-Arne Byhlin  3/17

5) Kenneth Nilsson  3/14

6) Barbro Almgren  3/8

7) Carina Lindgren  2/15

8) Kjell-Ove Svantesson  2/14

    Tomas Bengtsson  2/14 

Resultat torsdag 28/4

48 deltagare

 

1) Karin Brorsson Linderoth  3/33

2) Jimmy Sjölund  3/28

3) Jan-Gunnar Roos  3/25

4) Staffan Hansson  3/22

5) Rolf Augustsson  3/15

6) Eivor Johansson  3/9

7) Olle Andersson  2/19

8) Thomas Efraimsson  2/17  

Resultat måndag 25/4

40 deltagare

 

1) Dinne Svensson  3/21

    Jan-Gunnar Roos  3/21

    Peter Kjellberg  3/21

4) Egon Ekunger  3/19

5) P-O Eliasson  3/15

6) Lola Roos  2/20

7) Bo Andersson  2/19

Resultat torsdag 21/4

36 deltagare

 

1) Olle Andersson  3/23

2) Dick Enander  3/18

3) Ricky Johansson  3/12

3) Christer Green  3/12

5) Birgitta Palm  3/10

6) Gary Andén  2/11

6) Thomas Bengtström 2/11

 

Resultat Påskcup 2022-04-15
Glad påsk!

46 deltagare

 

1) Gerd Sandin  3/31

2) Ricky Johansson  3/29

3) Dinne Svensson  3/28

4) Lage Brunngård  3/19

5) Per Linderoth  3/17

6) Elisabeth Lindholm  3/15

7) Kjell-Ove Svantesson  3/12

8) Lisbeth Brunngård  2/16

Resultat måndag 11/4

51 deltagare

 

1) Jan-Gunnar Roos  3/23

2) Otto Valkama  3/22

3) Kerstin Ståhl  3/19

4) Thomas Bengtström  3/18

5) Ingrid Claesson  3/13

6) Gustaf Linder  3/11

7) Dick Enander  2/17

8) Kurt Pettersson  2/11

Resultat torsdag 7/4

46 deltagare

 

1) Klas Hellqvist 3/28

2) Staffan Hansson  3/25

3) P-O Eliasson  3/23

4) Jan Lindgren  3/20

5) Svante Johansson  3/15

6) Jan-Gunnar Roos  3/10

7) Jan Kling  2/12

8) Christer Green  2/12

Resultat måndag 4/4

60 deltagare

 

1) Per Linderoth, 3/24

2) Jan Lindgren, 3/21

3) Staffan Hansson, 3/18

4) Leif Lövgren, 3/17

5) Jan-Gunnar Roos, 3/16

6) Håkan Dahl, 3/14

7) Thomas Karlsson, 3/12

8) Per Brobjer, 2/20  

Resultat Bogesundsfighten 2022-04-02
De 7 bästa paren.

38 deltagande par

 

1) Lennart Olsson / Terhi Ylitapio  SKN, 5/26

2) Carina Andersson / Ann Sjölin  ULC, 4/31

3) Åse Höiås Fälth / Claes Lundgren  SKA, 4/27

4) Christer Green / Svante Johansson  ULC, 4/26

5) Arne Efraimsson / Lars Ljunggren  SSÖ, 4/24

6) Lena Persson / Dinne Svensson  ULC, 4/9

7) Besim Perquku / Anders Skog  LAN, 4/7

8) Johan Ericsson / Mikael Nilsson  SLO, 3/26

9) Lennart Claesson / Jerry Eriksson  HÄL, 3/21

10) Lars Andersson / Leif Lövgren  DAL, 3/18  

Resultat torsdag 31/3

51 deltagare

 

1) Jimmy Söderlund  3/26

2) Per-Ola Eliasson  3/22

3) Dinne Svensson  3/20

4) Dick Enander  3/18

5) Carina Andersson  3/17

6) Rolf Augustsson  3/14

7) Bo Andersson  3/10

8) Elisabeth Lindholm  2/16

 

 

 

Resultat Kärringarally 2022-03-26
De 3 bästa paren.

1) Pia Johnsson / Berit Sjöberg  VAR  5/36  

2) Monica Fällmar / Kerstin Svahn  SJÖ  4/26

3) Christiane Negrelli / Inger Oscarsson  HÖG/VÄX  4/19

4) Gunnel Davidsson / Liv Sundland  ISK  4/12

5) Karin Brorsson Linderoth / Carina Lindgren  ULC  4/11

6) Carina Stenborg / Carina Sutt  POM  4/4

    

Resultat torsdag 24/3

32 deltagare

 

1) Roger Magnusson  3/25

2) Mats Molid  3/21

3) Eiwor Johansson  3/19

4) Elisabeth Lindholm  3/17

5) Lennart Rapp  2/19

6) Per Linderoth  2/17

 

Resultat torsdag 17/3

42 deltagare

 

1) Per Linderoth  3/30

2) Elisabeth Lindholm  3/23

    Rolf Augustsson  3/23

4) Jan-Gunnar Roos  3/21

5) Klas-Göran Hellqvist  3/19

6) Thomas Bengtström  2/22

7) Carina Lindgren  2/18

    Jan Lindgren  2/18

Resultat Ulricacupen 2022-03-12
De 6 bästa paren. Vinnarparet längst till höger.

32 deltagande par

 

1) Jenny Jönsson / Petra Karlsson TRX/TRX, 5/31

2) Eva-Karin Ingelstedt / Moa Ingelstedt TBG/TBG, 4/24

3) Karin Brorsson Linderoth / Carina Lindgren ULC/ULC, 4/23

4) Annette Lindgren / Maggan Mikaelsson HÖG/HÖG, 4/17

5) Karin Granberg / Terhi Ylitapio SKN/SKN, 4/12

6) Marie Lindgren / Helena Wengbrand ULC/ULC, 4/1

7) Marianna Pruszynska / Kerstin Belfrage SKT/LAN 3/18

8) Inger Andersson / Berit Sjöberg VAR/VAR, 3/9

9) Christina Ahlberg / Inga-Lill Johansson DAL/DAL, 3/8

10) Elisabeth Lindholm / Birgitta Palm ULC/ULC, 3/8

Resultat torsdag 10/3

45 deltagare

 

1) Per Linderoth  3/22

2) Carina Lindgren  3/21

3) Thomas Karlsson  3/20

4) Egon Ekunger  3/17

5) Jan Lindgren  3/14

6) Dick Enander  3/3/12

7) Gerd Sandin  3/11

Resultat torsdag 3/3

48 st deltagare

 

1) Tomas Karlsson  3/29

    Egon Ekunger  3/29

3) Conny Mattsson  3/19

    Thomas Efraimsson  3/19

5) Svante Johansson  3/17

6) Carina Andersson  3/16

7) Jan Lindgren  3/13

    Carina Lindgren  3/13

Resultat torsdag 24/2

43 deltagare

 

1) Dick Enander  3/21

2) Jan-Gunnar Roos 3/19

3) Thomas Bengtström 3/13

4) Lola Roos  3/8

5) Thomas Efraimsson  3/4

6) Ivar Wahl  2/15

7) Thomas Karlsson  2/8

Sparbankscupen V 55 D / 2022-02-19

30 tävlande lag

 

1. Georg Lidén / Siv Wärnbring, Club i Stan boule Jönköping 

2. Jan Kling / Monika Rapp, Ulricehamn

3. Thomas Efraimsson / Per-Ola Eliasson, Ulricehamn

4. Arne Efraimsson / Lars Ljunggren, SSÖ

5. Per-Olof Eriksson / Besim Perquku, LAN

6. Yngve Dahlbom / Inga-Lill Johansson, DAL

7. Lars Nilsson / Alf Gustafsson, TRÅ

8. Anita Söderberg / Christina Urbanke, SKN 

9. Carina Andersson / Ann Sjölin, ULC

10. Morgan Frick / Eva Sveen, TRX

 

Resultat torsdag 17/2

45 deltagare

 

1) Kjell-Ove Svantesson  3/24

    Mats Molid 3/24

3) Johan Lindström  3/20

4) Birgitta Palm  3/18

    Dick Enander  3/18

6) Eivor Johansson  3/17

    Dinne Svensson  3/17 

 

Resultat torsdag 10/2

52 st deltagare

 

1) Per Linderoth  3/28

2) Carina Andersson  3/21

3) Anders Svensson  3/20

    Dinne Svensson  3/20

5) Christer Green  3/14

6) Perry Philipsson  3/13

    Jan Kling  3/13

8) Inger Green  3/12

9) Karin Brorsson Linderoth  3/11  

 

Resultat måndag 31/1

48 deltagare

 

1) Dinne Svensson  3/20

2) Bjarne Persson  3/15

    Per Brobjer  3/15

4) Christer Green  3/11

5) Elisabeth Lindholm  3/10

6) Olle Andersson  3/8

7) Ola Nilsson  3/6

8) Ivar Wahl  2/11

Resultat torsdag 27/1

48 deltagare

 

1) Jan-Gunnar Roos  3/26

2) Staffan Hansson  3/16

    Birgitta Palm  3/16

4) Kjell Engström  3/13

5) Elisabeth Lindholm  3/9

6) Ivar Wahl  2/13

7) Rickard Johansson  2/12

    Mats Molid  2/12  

Resultat måndag 24/1

54 deltagare

 

1) Christer Green  3/29

2) Walborg Andersson  3/26

3) Helena Wengbrand  3/23

4) Johan Lindström  3/21

    Egon Ekunger  3/21

    Ivar Wahl  3/21

7) Leif Lövgren  3/12

8) Gary Andén  3/8 

Resultat torsdag 20/1

47 deltagare

 

1) Per-Ola Eliasson  3/24

2) Svante Johansson  3/19

3) Helena Wengbrand  3/15

4) Mats Molid  3/14

    Kjell-Ove Svantesson 3/14

6) Egon Ekunger 3/12

7) Inger Green  3/11

8) Inga Andersson  2/15

 

 

 

Resultat måndag 17/1

50 deltagare

 

1. Christer Green  3/27

2. Per-Ola Eliasson  3/22

3. Elisabeth Lindholm  3/19

4. Roger Magnusson  3/18

5. Marianne Eliasson  3/12

    Jan Lindgren  3/12

7. Kjell Engström  3/11

8. Kurt Pettersson  2/16 

Resultat torsdag 13/1

43 deltagare

 

1. Kurt Pettersson  3/30

2. Jan Lindgren  3/27

3. Lola Roos  3/14

4. Svante Johansson  3/7

5. Helena Wengbrand  2/12

6. Per-Ola Eliasson  2/11

7. Thomas Bengtström  2/10 

Resultat måndag 10/1

53 deltagare

 

1. Per-Ola Eliasson  3/25

2. Gerd Sandin  3/23

3. Bo Andersson  3/19

4. Brit Anthonisen  3/18

    Börje Lidén  3/18

    Karin Brorsson Linderoth  3/18

7. Otto Valkama  3/15

8. Per Linderoth  3/11

 
Föreningens huvudsponsor
Våra sponsorer Boule
Vi samarbetar med